EVOLÚCIÓ - A KÍSÉRTÉS

     Az embereket régóta foglalkoztatja az a kérdés, hogy vajon van-e élet a földön kívül? Ha van, akkor azok értelmes lények lehetnek? Esetleg emberformájúak, vagy inkább valami állathoz vagy egyéb fura lényhez hasonlíthatók? El lehet-e oda utazni? Évszázadok óta nem sikerült ezekre a kérdésekre megnyugtató válaszokat kapni. Csak a mi galaxisunkban, vagyis  a Tejútrendszerben nagyjából százmilliárd bolygó és többé-kevésbé ugyanennyi csillag létezik. A világegyetem pedig egyes tudósok szerint legalább száz-kétszáz milliárd, mások szerint két billió galaxist tartalmaz. Így tehát kimondhatjuk: matematikailag annak az esélye, hogy van élet a Földön kívül is - legyen az bármilyen primitív -, közel száz százalék.
     Ez is egy fantázia szülte történet, ami nem ragaszkodik az alkalmazott fizikai törvényeihez, és persze a valósághoz is kevés köze van (vagy ki tudja?), ennek ellenére valamiféle válaszokat próbál adni a felmerült kérdésekre.
     Csillagászati léptékkel mérve nem is olyan messze, egy ismert naprendszer Proxima nevű bolygóján, a földihez nagyon hasonló körülmények teremtődtek. Ezen a helyen három egymástól hatalmas távolságra lévő kontinens található. A földrészeket egy irdatlan méretű óceán választja el egymástól, így az ott kifejlődött élőlényeknek vélhetően nincs tudomásuk egymásról. Nap, mint nap megküzdenek a túlélésért, olykor harcolnak egymással, máskor pedig megvívják az ilyenkor szokásos kisebb-nagyobb személyes csatájukat tele árulással, ármánykodással, politikusi korrupcióval.
     A legnagyobb különbség a három kontinens között az, hogy az evolúció - földiek számára elképzelhetetlen módon - különböző időben, és más-más formában következett be, ami miatt a fejlettségi szintekben is jelentős különbségek adódnak. A legrégebbi, középső kontinensen (ahol az élet a legkorábban kezdődött el kifejlődni) magas szintű, csúcstechnológiával, a jelenlegi földi körülményeknél már jóval előrébb járó humán létforma alakult ki. Az északi kontinensen élők a földi kora-középkori állapotokhoz hasonló helyzetben léteznek, míg a déli földrész lakóinak őskori, szinte kőkorszaki állapotokkal kell boldogulniuk, melynek része a mindennapi túlélésért való, egymással és a környezettel is folyamatos küzdelemben lévő élet.

     Vajon a történet központi cselekményét alkotó, csúcstechnológiával rendelkező, jóval fejlettebb középső kontinens lakói tényleg semmit se tudnak a körülöttük lévő földrészek helyzetéről? Még szép, hogy tudnak. Az egyszerű polgárok, hataloméhes politikusok és gazdag üzletemberek között a legnagyobb vita pont emiatt robban ki. Vajon a technológiailag magasabb szinten lévő társadalom megteheti-e, hogy beavatkozik az északi és déli kontinensek evolúciójába, ezzel gyorsítva vagy épp - érdekektől függően lassítva - a fejlődési folyamatokat?
     Vajon kihasználhatják-e a két másik, elmaradottabb világ emberi és természeti erőforrásait? A polgárok mint sok egyéb ügyben ebben is megosztottak. Egy részük azt mondja igen, ki kell aknázni minden lehetőséget, mások természetesen ellene vannak, hisz a beavatkozást törvény tiltja. Akik ezen kívül még maradtak, azokat pedig egyáltalán nem érdekli. Csakhogy az emberi természet - akár csak a Földön -, bizony nem tökéletes. Mindenhol akadnak olyanok, akik politikai, anyagi érdekből vagy esetleg csak úgy kísértésből nem törődnek másokkal, kellően nagy káoszt és riadalmat okozva ezzel saját földjükön, és a bolygó másik felén.

Átköltöztem egy másik webhelyre.

Visszaélés jelentése Bővebb információ